Skip to content

196 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block2700
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,600
11%
Improvement Value:$197,300
89%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+2.0%
2024$8,272-0.2%
2023$8,286-1.7%
2022$8,432+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft5,750DeedBook 6375, Page 494

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 6076, Page 503

Property Sale

Sale
$1,100

To:

Property Sale

Sale
$154,000

To:

DeedBook 5886, Page 736

Property Sale

Sale
$77,500

To:

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5643, Page 922

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5537, Page 366

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4694, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1927