Skip to content

507 Irvine Turner Blvd

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block2701
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
17%
Improvement Value:$96,200
83%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,408+2.0%
2024$4,321-0.2%
2023$4,328-1.7%
2022$4,404+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 20240, Page 75715

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 20180, Page 2260Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 12171, Page 8901

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6345, Page 83

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5828, Page 452

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5706, Page 703

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5173, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1922