Skip to content

792 Bergen St

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 29, 2001

Property Information

Block2712
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class---
Description1SB3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
26%
Improvement Value:$60,400
74%
Total Assessment$82,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,122+2.0%
2024$3,061-0.2%
2023$3,066-1.7%
2022$3,120+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 5809, Page 691