Skip to content

790 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block2712
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
13%
Improvement Value:$119,300
87%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+2.0%
2024$5,137-0.2%
2023$5,145-1.7%
2022$5,236+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5809, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1915