Skip to content

262 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1909

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 2007

Property Information

Block271
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,197
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
15%
Improvement Value:$179,600
85%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021+2.0%
2024$7,862-0.2%
2023$7,875-1.7%
2022$8,014+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,300
DeedBook 5390, Page 437

Property Sale

Sale
$14,250
DeedBook 4933, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1909