Skip to content

68-70 Fabyan Pl

Newark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block3075
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description3SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,218
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
8%
Improvement Value:$277,000
92%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,496+2.0%
2024$11,270-0.2%
2023$11,288-1.7%
2022$11,487+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12348, Page 4205

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 12275, Page 7211

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 6213, Page 236

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5648, Page 330

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5610, Page 522

Property Sale

Sale
$18,005
DeedBook 4866, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1915