Skip to content

265-267 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07108

Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block2726
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,700
94%
Improvement Value:$12,300
6%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,262+3.5%
2018$7,018+4.0%
2017$6,750+6.7%
2016$6,326+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5566, Page 739