Skip to content

20-22 E Runyon St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 5, 2002

Property Information

Block2753
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$105,000
70%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-1.7%
2022$5,700-19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 5917, Page 908

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5052, Page 169

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5016, Page 226