Skip to content

234-240 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block2753
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
8%
Improvement Value:$1,262,500
92%
Total Assessment$1,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,291+2.0%
2024$51,260+12.1%
2023$45,742-1.7%
2022$46,550+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,050,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 20220, Page 60701

Property Sale

Sale
$1,666,666

From:

To:

DeedBook 20180, Page 25998Recorded3/23/2018

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 83366Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 12066, Page 6236

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5236, Page 794

Property Sale

Sale
$42,575
DeedBook 4824, Page 143