Skip to content

16-18 E Runyon St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 30, 1999

Property Information

Block2753
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
27%
Improvement Value:$182,000
73%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.0%
2024$9,320-0.2%
2023$9,335-1.7%
2022$9,500-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 5669, Page 596

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4769, Page 216

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4769, Page 216