Skip to content

221-235 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$3,400,000
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block2754
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$889,000
36%
Improvement Value:$1,611,000
64%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$95,075+2.0%
2024$93,200-0.2%
2023$93,350-1.7%
2022$95,000-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,400,000

To:

DeedBook 12075, Page 218

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 6255, Page 667