Skip to content

258-272 Sherman AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block2762
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,075,500
92%
Improvement Value:$180,000
8%
Total Assessment$2,255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,777+2.0%
2024$84,085-0.2%
2023$84,220-1.7%
2022$85,709+42.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

To:

DeedBook 20181, Page 7900

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 6283, Page 755