Skip to content

263 Bergen StNewark, NJ 07103

Apartment

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block275
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage959
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
23%
Improvement Value:$402,000
77%
Total Assessment$522,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,852+95.8%
2024$10,140-0.2%
2023$10,156-17.0%
2022$12,236+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft959DeedBook 20220, Page 81178

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5024, Page 318