Skip to content

189-195 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$4,456,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block2762
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,500
28%
Improvement Value:$330,500
72%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,494+2.0%
2024$17,149-0.2%
2023$17,176-1.7%
2022$17,480+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,456,000

To:

DeedBook 20250, Page 17371