Skip to content

242-256 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block2767
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
79%
Improvement Value:$50,000
21%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+2.0%
2024$8,873-0.2%
2023$8,887-1.7%
2022$9,044+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 5921, Page 732

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4590, Page 134