Skip to content

54-56 Stanton StNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$3,242,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block2770
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
24%
Improvement Value:$183,200
76%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,154+2.0%
2024$8,973-0.2%
2023$8,988-1.7%
2022$9,147+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$3,242,000

To:

DeedBook 20230, Page 60696

Property Sale

SaleMulti
$2,050,000
DeedBook 20190, Page 81337Recorded8/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$1,275,000
DeedBook 12242, Page 6140

Property Sale

SaleMulti
$397,652
DeedBook 6008, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5713, Page 951