Skip to content

218 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Date
Sep 30, 1982

Property Information

Block2775
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,402
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
37%
Improvement Value:$68,700
63%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,157+2.0%
2024$4,075-0.2%
2023$4,081-1.7%
2022$4,153+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900