Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
154-156 Elizabeth Ave
Newark, NJ 07108
Last Sale Date
Jun 3, 2008
Property Information
Block2776
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97
Building Details
Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$62,700
38%
Improvement Value:$102,300
62%
Total Assessment$165,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,275 | +2.0% |
| 2024 | $6,151 | -0.2% |
| 2023 | $6,161 | -38.8% |
| 2022 | $10,070 | -40.5% |
Property History
No events match the selected filters.