Skip to content

49-59 Hunter StNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jan 28, 2006

Property Information

Block2778
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,500
36%
Improvement Value:$311,500
64%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,445+2.0%
2024$18,081-0.2%
2023$18,110-1.7%
2022$18,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

DeedBook 6302, Page 789

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5461, Page 118