Skip to content

1125-1127 Mayor GibsonNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 22, 1995

Property Information

Block2817
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,900
34%
Improvement Value:$294,000
66%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,034+2.0%
2024$16,698-0.2%
2023$16,725-1.7%
2022$17,020+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 5367, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5295, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5274, Page 757

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5218, Page 358

Property Sale

SaleMulti
$175,000

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5015, Page 118