Skip to content

266 Littleton Ave

Newark, NJ 07103

Built 1905

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block277
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,751
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
15%
Improvement Value:$156,000
85%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+2.0%
2024$6,863-0.2%
2023$6,874-1.7%
2022$6,996+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,751DeedBook 20230, Page 31140

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft3,751DeedBook 20170, Page 41350Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft3,751DeedBook 20160, Page 4015Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$23,200
DeedBook 12196, Page 1751

Property Built

Built

Year Built: 1905