Skip to content

268 Littleton Ave

Newark, NJ 07103

Built 1919

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block277
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
14%
Improvement Value:$193,100
86%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+2.0%
2024$10,800+52.4%
2023$7,087-1.7%
2022$7,212+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,864DeedBook 20210, Page 52246

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 12183, Page 7030

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6140, Page 247

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5850, Page 699

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5820, Page 380

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5520, Page 619

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5137, Page 914

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5100, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1919