Skip to content

302 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block278
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,565
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
9%
Improvement Value:$323,000
91%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$13,463+1043.7%
2021$1,177+1.8%
2020$1,156+3.7%
2019$1,114+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft3,565DeedBook 20220, Page 78358

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft3,565DeedBook 20200, Page 89737Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 6331, Page 424

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5306, Page 933