Skip to content

296 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2007

Property Information

Block278
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
29%
Improvement Value:$76,700
71%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+2.0%
2024$4,026-0.2%
2023$4,033-1.7%
2022$4,104+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,809
DeedBook 5765, Page 830

Property Sale

Sale
$2,000

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5019, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1917