Skip to content

290 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block278
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,411
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,200
12%
Improvement Value:$218,800
88%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,356+2.0%
2024$11,132+109.6%
2023$5,310-1.7%
2022$5,404+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,411DeedBook 20220, Page 54730

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,411DeedBook 20190, Page 31887Recorded4/5/2019

Property Sale

Sale
$2,111
DeedBook 4503, Page 1081

Property Built

Built

Year Built: 1910