Skip to content

52 Vanderpool St

Newark, NJ 07114

Built 1898

Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block2791
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,731
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
31%
Improvement Value:$102,100
69%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,598+2.0%
2024$5,488-0.2%
2023$5,496-1.7%
2022$5,594+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12322, Page 7648

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4802, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1898