Skip to content

111 Miller St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$240,700
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block2796
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
37%
Improvement Value:$75,000
63%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,507+2.0%
2024$4,418-0.2%
2023$4,425-1.7%
2022$4,503+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,700

To:

Sq Ft2,518DeedBook 20230, Page 27749

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,384DeedBook 20190, Page 96787Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$16,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 12465, Page 5307Recorded10/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900