Skip to content

84 Miller StNewark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block2798
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description2SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
20%
Improvement Value:$187,700
80%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+2.0%
2024$8,768-0.2%
2023$8,782-1.7%
2022$8,938+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5760, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1900