Skip to content

107 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block2800
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
39%
Improvement Value:$61,200
61%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,814+2.0%
2024$3,739-0.2%
2023$3,745-1.7%
2022$3,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

To:

DeedBook 20240, Page 53508

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6318, Page 465

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5100, Page 243