Skip to content

30 Miller St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block2800
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
24%
Improvement Value:$165,300
76%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+2.0%
2024$8,116+58.0%
2023$5,138-1.7%
2022$5,229+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 20220, Page 36197

Property Sale

Sale
$103,755
DeedBook 5822, Page 421

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5410, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1900