Skip to content

188-194 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block2802
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage467
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,100
49%
Improvement Value:$375,900
51%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,952+2.0%
2024$27,401-0.2%
2023$27,445-1.7%
2022$27,930+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft467DeedBook 5506, Page 161