Skip to content

1085-1087 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 30, 1994

Property Information

Block2824
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage471
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
8%
Improvement Value:$889,300
92%
Total Assessment$967,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,758+2.0%
2024$44,855+24.1%
2023$36,130-1.7%
2022$36,769+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft471DeedBook 5321, Page 839

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 4725, Page 338