Skip to content

101-103 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block2803
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,764
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
17%
Improvement Value:$233,400
83%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+2.0%
2024$10,483-0.2%
2023$10,500-1.7%
2022$10,686+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft4,764DeedBook 6068, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 2004