Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
122-140 Brunswick St
Newark, NJ 07114
Last Sale Date
Apr 20, 1995
Property Information
Block2803
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage902
Acreage0.72
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$115,400
13%
Improvement Value:$788,500
87%
Total Assessment$903,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1997 | $411 | — |
Property History
No events match the selected filters.