Skip to content

114 Brunswick St

Newark, NJ 07114

Built 2011

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block2803
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
16%
Improvement Value:$260,600
84%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+2.0%
2024$11,575-0.2%
2023$11,594-1.7%
2022$11,799+18.0%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000

To:

Sq Ft4,294DeedBook 20190, Page 56557

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$70,765
DeedBook 6314, Page 10