Skip to content

36 Wright St

Newark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$13,500
Last Sale Date
Jul 11, 2011

Property Information

Block2803
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$475+1.9%
2024$466-0.2%
2023$467-1.7%
2022$475+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,500

To:

DeedBook 12321, Page 3654