Skip to content

27 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block2809
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage927
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
31%
Improvement Value:$101,200
69%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+2.0%
2024$5,484-0.2%
2023$5,493-1.7%
2022$5,590+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft927DeedBook 20250, Page 29028

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft927DeedBook 20170, Page 56177Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 12538, Page 2117Recorded2/17/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12420, Page 9043