Skip to content

609-611 Mccarter Hwy

Clifton, NJ 07015

Industrial

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block878
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
20%
Improvement Value:$112,000
80%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+2.0%
2024$5,219-0.2%
2023$5,228-1.7%
2022$5,320-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

To:

Sq Ft687DeedBook 20230, Page 30809

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5729, Page 598

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5038, Page 737