Skip to content

59 Brunswick St

Newark, NJ 07114

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block2819
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,006
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
92%
Improvement Value:$3,600
8%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,708+2.0%
2024$1,674-0.2%
2023$1,677-1.7%
2022$1,706+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5945, Page 824