Skip to content

57 Brunswick St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block2819
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
92%
Improvement Value:$3,600
8%
Total Assessment$43,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,658+2.0%
2024$1,625-0.2%
2023$1,628-1.7%
2022$1,657+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,300,000

To:

DeedBook 20220, Page 43886

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5945, Page 824