Skip to content

120-128 Clinton Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block2819
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,006
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
7%
Improvement Value:$739,700
93%
Total Assessment$799,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,390+2.0%
2024$29,790-0.2%
2023$29,838-1.7%
2022$30,366+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$900,000
DeedBook 6075, Page 625

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4862, Page 948