Skip to content

46 Parkhurst St

Newark, NJ 07114

Built 1882

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block2822
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,461
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
13%
Improvement Value:$261,500
87%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+2.0%
2024$11,240+203.7%
2023$3,700-1.7%
2022$3,766+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,461DeedBook 20220, Page 11143

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 12402, Page 7433

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5150, Page 257

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4969, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1882