Skip to content

141 Tichenor St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block927
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
22%
Improvement Value:$228,200
78%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+2.0%
2024$10,908-0.2%
2023$10,926-1.7%
2022$11,119+45.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,824DeedBook 20180, Page 67001

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 12481, Page 7035Recorded2/7/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5139, Page 421

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4706, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1877