Skip to content

72-74 Clinton Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block2826
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
DescriptionASPHALT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,700
79%
Improvement Value:$8,300
21%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,521+2.0%
2024$1,491-0.2%
2023$1,494-1.7%
2022$1,520+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5331, Page 466