Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
67 Chestnut St
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2016
Property Information
Block889
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$37,500
93%
Improvement Value:$2,700
7%
Total Assessment$40,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,529 | +2.0% |
| 2024 | $1,499 | -0.2% |
| 2023 | $1,501 | -1.7% |
| 2022 | $1,528 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.