Skip to content

271 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Nov 9, 1978

Property Information

Block2828
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,654
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
27%
Improvement Value:$87,900
73%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,609+2.0%
2024$4,518-0.2%
2023$4,526-1.7%
2022$4,606+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000

To:

Sq Ft3,654DeedBook 4624, Page 1076

Property Built

Built

Year Built: 1887