Skip to content

263 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$79,300
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block2828
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,200
21%
Improvement Value:$139,900
79%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+2.0%
2024$6,565-0.2%
2023$6,576-1.7%
2022$6,692+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$79,300

To:

Sq Ft3,810DeedBook 5848, Page 573

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5262, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1887