Skip to content

273 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block2828
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
27%
Improvement Value:$90,100
73%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+2.0%
2024$4,600-0.2%
2023$4,608-1.7%
2022$4,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,654DeedBook 20150, Page 65026

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6174, Page 502

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5353, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1887