Skip to content

18 Summit St

Newark, NJ 07103

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block2828
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,700
72%
Improvement Value:$16,000
28%
Total Assessment$56,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,156+2.0%
2024$2,114+59.9%
2014$1,322+3.7%
2013$1,275+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5811, Page 324

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5180, Page 729