Skip to content

12 Summit St

Newark, NJ 07102

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block2828
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
6%
Improvement Value:$306,500
94%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,405+2.0%
2024$12,161-0.2%
2023$12,180+1527.1%
2022$749+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft4,536DeedBook 20160, Page 41867Recorded5/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6363, Page 321